Sončna elektrarna je sistem elementov, s katerimi pretvarjamo sončno sevanje v električno energijo. Gre za popolnoma neslišno, čisto in okolju prijazno pretvorbo energije.
Moduli, razsmerniki, konstrukcija
Srce sončne elektrarne so fotonapetostni moduli, ki pretvarjajo sončno sevanje v enosmerno napetost in tok. Moduli so med seboj povezani v serijo (string), več stringov modulov pa s posebnim solarnim kablom povežemo na razsmernik. To je naprava, ki pretvarja enosmerno napetost v izmenično s pomočjo elektronskih stikal.
Razsmernik je preko zaščitnih elementov vezan na števec električne energije, ki meri proizvedeno energijo iz fotonapetostnega sistema, ki jo po subvencionirani ceni prodajamo v omrežje. Da je sončna elektrarna varna pred vsemi vremenskimi razmerami poskrbimo s konstrukcijo iz aluminija in strelovodom.
Panoga z bliskovitim razvojemFotovoltaika (ang. Photovoltaics) je veda, ki preočuje direktno pretvorbo sončne energije v električno. Je mlada veda , katere začetki segajo v leto 1839. Kljub temu, je bila prva sončna celica izdelana šele leta 1954 in imela obetavni izkoristek 6% (prvi motor z notranjim izgorevanjem je imel izkoristek 3%). Zaradi izredno drage proizvodnje je bila uporaba sprva omejena na vesoljsko tehniko.Hiter razvoj, ki se je kazal v izboljšanju izkoristka in pocenitvi proizvodnje sončnih celic, pa je botroval, da so prvo komercialno fotovoltaično elektrarno postavili le dobrih dvajset let kasneje. Danes fotovoltaika predstavlja poleg vodne in vetrne energije, tretjo najpomembnejšo panogo za izrabo obnovljivih virov energije. Do konca leta 2011, je nazivna moč vseh fotovoltaičnih sistemov znašala 67,4 GW, ki letno prinesejo 85 TWh električne energije, kar bi zadostovalo za oskrbo Slovenije z električno energijo za več kot 6 let.
Imejte svojo tovarno energije
Sonce za Zemljo predstavlja najpomembnejši energetski vir. Že podatek, da vsako uro na Zemljo iz Sonca pride toliko energije kot jo človeštvo porabi v enem letu, nam da vedeti da je energije dovolj, le izkoristiti jo moramo. Če so se v preteklosti energetski viri prilagajali tehnologijam, bomo v prihodnosti primorani prilagajati tehnologije razpoložljivim virom, ki bodo temeljili na obnovljivih virih energije. Ti imajo prednost v razpršenosti in pravični razporeditvi po svetu, obenem pa omogočajo slehernemu izmed nas, da si sam postavi svojo lastno »tovarno energije«. Družba, ki bo energetske temelje postavila zeleni energiji, ne bo le odgovornejša do okolja, pač pa bo v prvi vrsti preprečila izkoriščanje nerazvitih držav, ki so bogate z nafto, premogom in uranom.